Ochutnávka vín z biodynamického vinárstva Meinklang

Po premiérovej ochutnávke našich nahých vín si v Pinote u Bruna predstavíme ďalšie vinárstvo. Tentoraz zamierime do Burgenlandu k maďarským hraniciam na Panónsky vidiek, kde je bežné zmiešané poľnohospodárstvo. Rodinná farma Meinklang nie je výnimkou. Vedú farmu, ktorá produkuje rôznorodé plodiny: jablká, slnečnice, kukuricu obilniny, vrátane starovekých a takmer zabudnutých odrôd. Okrem toho chovajú viac ako 300 členné stádo dobytka Angus. Farmu vedú v duchu biodynamickej filozofie, kde zvieratá a rastliny sú súčasťou ich prirodzeného prostredia. Dodržiavanie týchto zásad vedie k harmonizácii vzťahu medzi pôdou, faunou a flórou. Zdravá pôda produkuje zdravé rastliny, ktoré zase dodávajú požadovanú výživu pre zvieratá a ľudí.
Vinice sú obklopené rybníkmi, stromami, divokými bylinami a trávami, ktoré ponúkajú útočisko pre užitočný hmyz a pôdne organizmy, ktoré zase prevzdušňujú pôdu a chránia zdravie viníc. Väčšina vinohradov rastie slobodne bez akýchkoľvek zásahov so zreteľom na kvalitu a vyzrelosť na úkor nižšej produkcie. Vo vinohradoch je druhová pestrosť, najrozširenejšie su typické odordy Panónskeho regiónu Zweigelt a Frankovka, ale aj Pinot Noir a Svätovavrinecké sa tešia rešpektu a obľube. Biele odrody sú tiež prevažne pôvodné ako Rizling vlašský, Rulandské biele, Veltlínske zelené a Rulandské šedé.
Pred časom ziskal Meinklang vinice v maďarskom Somló a tak sa do ich portfólia dostali odrody ako Harslevelu a Juhfark, ktoré samozrejme v Bratislave nebudu chýbať.
V pivnici sa snažia zasahovať tak málo ako sa len dá, všetko prebieha so zreteľom na dodržiavanie hygieny a výlučne bez chemikálii. S cieľom chrániť jedinečný prírodný charakter ich vín. Vína vyzrievajú v dubových sudoch, ale aj v betónových vajíčkach.
Príďte ochutnať vína z neďalekého Meinklangu v utorok 19. januára o 18:30 v Pinote u Bruna na Rudnayovom námestí 2 v Bratislave.