Nebojte sa a ochutnajte prírodné vína

V posledných dňoch sa v médiach a na sociálnych sieťach rozpútala diskusia, ktorá polarizuje slovenskú vinársku obec. Hneď v úvode priznávam že patrím k zástancom prírodných vín. Venujem sa distribúcii prírodnych vín www.nahevina.sk. Často chodím po zahraničných festivaloch ako Karakterre, Live wines, Raw Fair etc., ale aj po festivaloch, kde sú zastúpené konvenčné vinárstva spoločne s vinárstvami, ktoré sa venujú remeselným vínam. Inklinujem k prírodným, autentickým vínam. Zachutili a neviem sa už od nich odtrhnúť. Namiesto hašterenia a predháňania sa kto má aký metál, navrhujem zájsť na niektoré zo spomínaných festivalov prírodných vín a prekoštovať. Pretože označovanie prírodných vín za tie „pokazené“ je zcestné. Cesta za výnimočným vínom je samozrejme vždy zahrávanie sa s chybou. Svet prírodných vín nie je len módnym výstrelkom. Eventov je požehnane. Live Wines /Milano 5. až 7.marec/, Raw „The Artisan Wine Fair“ /Londýn 15. – 16. máj/. V tom istom termíne budú Živé vína v Bratislave, ale na Slovensku ich tento rok bude viac – Autentický dvor v Strekove 18.júna, alebo o týždeň skôr prvý ročník festivalu Nahé Vína v Banskej Štiavnici. Príďte ochutnať! Som si istý, že si Vás tieto vína získajú rovnako ako mňa.

Pár informácii o zahraničných festivaloch ktoré hore spomínam.
Live wines sa každoročne konajú v milánskom ‘Ľadovom paláci’ na Via Piranesi 14. Tento rok to bude v termíne slovenských parlamentných volieb v dňoch 5. až 7. marca 2016.
Na Live Wines sa predstavia vína z Talianska, vyrobené v súlade s postupmi “artigianale”. Niečo na spôsob zásad výroby u nás známych Autentických vinárov.
Spoločné rysy sú rešpekt k zemi “terroire” z dôrazom na surovinu hrozno a jej dopestovanie čo najšetrnejším spôsobom bez používania syntetických a chemických barličiek vo vinici a bez aditív v pivnici. Výsledné vína sú autentické, a sú v plnej miere vyjadrením pôdy, ročníka a ľudských rúk.
Festival ponuka aj WINE NIGHT LIVE. Tematické degustácie vo vybraných vinotékach a reštauráciach roztrúsených v centre Milána. Podrobný program nájdete na internetových stránkach www.livewine.it/en

Londýnsky Raw Fair „The Artisan Wine Fair“ privíta v dňoch 15. a 16. mája 2016, vinárov a vínomilcov z celého sveta. Miestom konania je Old Truman Brewery na Brick Lane, kúsok od vlakovej stanice Liverpool street. Vína predstavené v Londýne sú vo veľmi podobnom duchu ako v Miláne. Taktiež s množstvom večerných oficiálnych aj neoficiálnych degustácií.
Vínny festival Rawfair je ďaleko viac ako len ochutnávkou vín. Presvedčte sa sami. Viac informaci www.rawfair.com