V marci sa môžete tešiť na jantárové vína a pinoty spod vulkánu

Spolok priateľov prírodných autentických vín „nahé vína“, zameraný na propagáciu, predaj a distribúciu vín, ktoré sú také, ako ich príroda stvorila, pripravil na najbližšie týždne hneď niekoľko zaujímavých šmakoviek.
V dnešnej dobe, keď nám záleží na tom čo jeme, k dobrému jedlu stále často pijeme konvenčné, „pretechnologizované“ vína. Jednoducho, k slow food pijeme fast wine. Preto Vám chceme poskytnúť možnosť pozastaviť sa nad týmto paradoxom a ochutnať osobité vína, ktoré majú charakter.
Na štvrtok 17. marca v Pinote u Bruna chystáme Vína spod vulkánu
Objavíme, ako sa darí ušľachtilej odrode Pinot na sopečnom podloží v Tekove. Nezabudneme však ani na rozmarnú Peseckú leánku. Prekoštujeme 9 vzoriek z troch vinárstiev – Pivnica Brhlovce, Marvla Tindo a Pivnica Čajkov.
Ešte pred začiatkom – pred samotným vstupom – sa malým rituálom na Vína spod vulkánu mentálne naladíme. 
Dotkneme sa čerstvej hlinenej omietky, následne sopečného kameňa, a tak si na vlastnej koži vynulujeme pulzujúcu energiu veľkomesta. 
Utorok po Veľkej noci 29. marca opäť v Pinote u Bruna bude sviatkom Jantárových vín.
Ako vraví Vasja Čotar zo Slovinského Krasu, pomenovanie oranžové vína je amerikanizmus, ktorý vznikol so stúpajúcou obľubou jantárových vín, ako sa im odnepamäti hovorí. Rovnako starobylá ako názov je aj táto technológia spracovania bielych odrôd. Bobule hrozna sa nechajú macerovať pri spontánnej fermentácii na šupkách dni, týždne, mesiace. Výsledkom je víno tmavo žltej, jantárovej, medenej ba aj ryšavej farby, neobyčajnej robustnej chuti. Senzorikou a tanínmi pripomína skôr červené ako biele víno. V poslednom období je in. Príďte sa presvedčiť, či je to len módny trend, alebo vinárska moderna čerpajúca z tradícií a pôvodných technologických postupov. Ochutnáme jantárové vina zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Talianska a Slovinska.
Tiež pre vás pripravujeme dve degustácie nahých vín 7. apríla v Banskej Bystrici a 11. júna na Festivale nahých vín v Banskej Štiavnici. Viac informácií čoskoro na oficiálnej stránke www.nahevina.sk alebo www.facebook.com/nahevina, www.instagram.com/nahe.vina/