Verona a jej okolie ožijú vínom

Mesiac od návratu z vydareného a najúspešnejšieho ročníka milánskeho festivalu Live wine sa do Talianska vraciam opäť. Tentokrát kvôli Vinitaly – najväčšej vinárskej akcii na území Talianska. Vinitaly oslávi jubileum – 50 rokov a stále hľadí do budúcnosti. Počas svojej existencie sa Vinitaly etabloval ako jeden z najznámejších medzinárodných vinárskych veľtrhov. V druhý aprílový víkend bude Verona a jej okolie žiť vínom. Vinitaly priťahuje vínomilcov, nadšencov, vinárov, odborníkov, novinárov a blogerov z celého sveta. Táto nevídaná koncentrácia podnietila vznik ďalších vinárskych akcií pár dní pred, pár dní po Vinitaly alebo aj nočné degustácie. Chcel by som stihnúť od 8. do 12. apríla navštíviť tie, ktoré sa venujú prírodným vínam.

VINIVERI 2016

Festival ViniVeri vo výstavných priestoroch „The Factory“ v mestečku Cerea začne v piatok 8. apríla dopoludnia a potrvá 3 dni. Predstaví stovku vinárstiev, ktoré ctia filozofiu pestovania viniča bez pesticídov a akýchkoľvek chemikálii a taktiež v pivnici je to všetko v súlade s autentickými princípmi. Priamo vo Verone pri východe z areálu Vinitaly bude mat Vini Veri enotecu. Cerea je z Verony vzdialena pol hodinku cesty autom ale aj s dobrým vlakovým spojením.

VILLA FAVORITA 2016

Unikátna akcia svojho druhu, Villa Favorita o sebe hrdo hlása, že je najzásadnejším podujatím so zameraním na prírodné vína v Európe. Nesporne sa koná v príjemných priestoroch starej vily “La Favorita”, v Monticello di Fara, Sarego, v regione Vicenza. Autom opäť cca do pol hoďky a tiež z možnosťou prísť vlakom do mestečka Montebello / vzdialeného cca 3 km od Villa Favorita, ale bez obáv, festival poskytuje návštevníkom kyvadlovú dopravu. Villa Favorita začne o deň neskôr ako Vini Veri, od 9. apríla a tiež potrvá 3 dni.

NOTTURNO

Neďaleko z Montebella sa chystá nočný festival prírodných vín, ktoré ctia terroir, pestujú hrozno minimálne v eko, bio, organic a biodynamic režime. Pre mňa je to vôbec prvá degustácia, ktorá je ofiko degustáciou pre niekoľko stoviek návštevníkov a uskutoční sa v noci. Začína sa o 18:00 a potrvá do jednej po polnoci. Väčšina vinárskych akcií, aspoň ich oficiálna časť, začína cez obed a konči medzi ôsmou a deviatou večer. Distribútor autentických, remeselných vín, Meter, sa rozhodol využiť prítomnosť vinárskeho sveta v oblasti Verona / Vicenza v období Vinitaly a ponúknuť pre tých, ktorých zaujímajú prírodné „nahé“ vína, možnosť koštovať aj v noci. Notturno sa uskutoční v nedeľu a v pondelok 9. a 10. apríla v kopcoch a viniciach mestečka Gambellara. Jedna sa o prvý ročník a budeme mať možnosť ochutnať vína z 50 vinárstiev z rôznych krajín. Meteri tiež pripravili viacero gastro zážitkov.

Bude to maratón, už sa neviem dočkať a po návrate z Vinitaly sa rád podelím o dojmy a zážitky.