Víkend nahých vín v Štiavnici odštartuje diskusia o naturálnom víne.

Festival nahé vína neprinesie iba ochutnávku skvostných vín, ktoré vznikli v tých najlepších podmienkach prírodných vinárstiev z rôznych kútov Slovenska a Európy, ale aj zaujímavú a určite aj plodnú debatu o víne.

Na začiatok si ozrejmíme, čo vlastne je prírodné víno a podiskutujeme o tom, či vôbec existuje možnosť robiť ho na 100% naturálne. Pokúsime sa odhaliť rozdiel medzi organickým, bioprírodným vínom. Povieme si, ako sa v prírodnom víne vinárstve pestuje hrozno bez použitia chémie a aký je rozdiel medzi bioorganickýmbiodynamickým pestovaním.

Pristavíme sa aj pri prírodných technikách pestovania hrozna – bezzávlahovom hospodárstve, ošetrovaní vinohradu pomocou výsadby bylín, používaní olejov a tinktúr. A zaujímať nás bude aj otázka, aká je kvalita jednotlivých rastlín viniča v slovenských vinohradoch. Hovorí sa, že pôdu sme nezdedili od svojich rodičov, len sme si ju požičali od svojich detí – čo je pre ňu lepšie, využívanie ťažkých mechanizmov alebo konskej sily?

Ďalší okruh tém prinesie samotné spracovanie hrozna – zamyslíme sa, do akej miery je potrebné čarovanie v pivnici, kvasinky, enzýmy a všakovaké aditíva. Podľa slovenskej legislatívy je víno „číry nápoj z muštu hroznorodého“. Sú však procesy ako čírenie a filtrácia nutné? A čo síra? Aké je víno bez nej a akú má stabilitu? Témou, ktorej sa pri výrobe nedá vyhnúť a nevyhneme sa jej ani my, sú tiež chyby vína.

Zamyslíme sa nad tým, či sú jantárové vína, vína z amfor, vína šliapané nohami či PetNat iba aktuálny módny trend, alebo novinka, ktorej len treba prísť na chuť. Tak ako im prišli na chuť michelinovské reštaurácie, v ktorých nájdete prírodné vína najčastejšie. Udávajú špičkové reštaurácie tón nielen v gastronómii, ale aj v tom čo pijeme?

Diskutovať budú Jozef Zvolenský z Vinárstva Terra Parna a Michal Kuropka zo Slobodného Vinárstva. Popri rečnení však netreba zabudnúť aj na praktickú demonštráciu, preto sa vaše chuťové poháriky môžu tešiť na tieto vzorky:

Vinárstvo Terra Parna:

Rizling rýnsky 2014 – Napriek komplikovanému upršanému ročníku sa podarili vynikajúce biele vína.

Sauvignon 2014 – Dobrý ročník s predpokladom na plnšie, extraktívnejšie vína.
Modrý Portugal Rosé 2015 – Dobrý ročník, hrozno sa zbieralo ručne a spracovalo s použitím rehydratovaných kvasiniek. Víno kvasilo v nereze pri teplote 12 – 14 ºC za použitia kvapalnej síry. 

Modrý Portugal 2012 – veľmi dobrý ročník pre červené vína, víno bolo nakvášané v nereze 20 dní a zrelo 20 mesiacov v použitých barikoch.

Slobodné Vinárstvo:

Interval 101 (Rizling rýnsky 2013) – Strávilo 18 mesiacov v dubovom sude. Nefiltrované. Suché, spontánne prekvasené, so zvyškovým cukrom 15g. Po čase sa vo fľaši víno rozhodlo pre sekundárnu fermentáciu. Neplánované, ale veľmi pekné.

Cutis Pyramid (Rulanda šedá a Rizling rýnsky 2014) – Víno 3 týždne macerované na šupkách, rok strávilo v amfore, pol roka v novom agátovom sude, nefiltrované, nečírené.

Partisan Cru (Frankovka, Cabernet, Alibernet /F50, C25, A25/) – Každé víno vyzrievalo vo svojom dubovom sude 18 mesiacov, nefiltrované, nečírené, s minimom pridanej síry.

Viac info o festivale a rezervacie vstupeniek tu http://www.nahevina.sk/festival-nahe-vina-11-juna-2016-v-banskej-stiavnici/