Vinárstva na festivale nahých vín

Pivnica Brhlovce

Pivnica BRHLOVCE je malé vinárstvo, ktoré sa nachádza v skalných obydliach v obci Brhlovce. Dorábajú víno výlučne z hrozna, ktoré pochádza spod vulkánu Sitno, z južných svahov Štiavnických vrchov a priľahlej Ipeľskej pahorkatiny, kde vinič zapúšťa svoje korene hlboko do sopečného podložia. Vína sú zo severnej hranice pestovania viniča v strednej Európe. Pre danú oblasť sú vhodné: Pesecká leánka, Veltlínske zelené, Pinot gris, Frankovka modrá a Pinot noir. V pivnici používajú klasické postupy. Ku kvaseniu – fermentácii hrozna nepridávajú selektované kvasinky. Cieľom je, aby každé víno malo svoj vlastný charakter. V súčasnosti nemajú vlastné vinohrady a hrozno nakupujú od zmluvných partnerov z Čajkova a Brhloviec.

Tibor Melecsky

Tibor Melecsky si založil vlastné vinárstvo s ročnou produkciou cca 5000 fliaš a prvú úrodu spracoval v roku 2012. Rozhodol sa ísť odvážnou cestou ručnej a nožnej výroby vína bez technológií. Jediná mašinka, ktorú v pivnici toleruje je rádio. Biele aj modré odrody spracováva rovnako. Hrozno šliape nohami a necháva ho týždne až mesiace ležať na všetkých tuhých častiach v otvorených kadiach, následne ide mladé víno do sudov, kde vyzrieva do finálnej podoby. Používa dubové a agátové sudy. Agát prevažne na biele a dub na modré odrody. Agát pri bielych preferuje pre svoju vyššiu hustotu a tým súvisiacu menšiu pórovitosť. Mikrooxidácia v nich prebieha oveľa pomalšie. Všetky produkované vína sú výlučne samotoky, žiadne lisovacie zariadenie a to ani ručné by sa pri výrobe jeho vín nenašli. Vína sa plnia do fliaš gravitačne, nikdy neprejdú čerpadlom, nečíria sa a ani nefiltrujú. Pri nakvášaní ani pri macerácií nepoužíva síru, minimálne dávky sa pridávajú až do vín.

VÍNO SVETÍK

Vinárstvo Víno Svetík je malá rodinná firma, ktorá sa výrobou vína zaoberá od r.1990. Súčasná produkcia firmy nepresahuje 7000 L vína so zameraním na výrobu prívlastkových vín. Pomer bieleho a červeného vína je približne rovnaký /1:1/ v závislosti od kvality daného ročníka. Pri výrobe vín sú používané tradičné postupy a technológie bez použitia filtrácie a pomocných aditív. Na fermentáciu muštov sú používané autochtónne kvasinky. Cieľom týchto postupov je snaha o zachovanie typických aróm.

Marvla Tindo

Malé vinárstvo s produkciou 8.000 až 10.000 litrov ročne vzniklo v roku 2009 a zameriava sa na výrobu odrodových akostných vín s prívlastkom a charakterom. Hlavným cieľom vinárstva je nielen zdokumentovať historické princípy terroir Tekov spočívajúcich najmä v charaktere podložia, pestovaných odrodách, klimatických špecifikách a vlastnostiach vyrobených vín, ale aj spoznávať, študovať, charakterizovať a dokumentovať jednotlivé odrody hrozna, výrobné postupy a vína pochádzajúcich z terroir Tekov. Filozofiou vinárstva je maximálne využitie potenciálu hrozna zozbieraného vo vinohrade. Kvasenie na prírodných kvasinkách umožňuje hroznu prejaviť sa, nechá prehovoriť terroir a vyzdvihne charakter vína. Víťazná Frankovka modrá ročník 2012 pochádza z viníc v obci Čajkov, kvasila na vlastných kvasinkách s následným ležaním a zrením na jemných kaloch v slovenských barikových sudoch, bez filtrácie a akýchkoľvek iných zásahov zvonka.

SLOBODNÉ VINÁRSTVO

Slobodné vinárstvo je meno vína z Majera Zemianske Sady. Majer Zemianske Sady je nezávislý rodinný podnik. Od roku 1912 hospodária na pôde v Zemianskych Sadoch pri Hlohovci. Po násilnom prerušení rodinnej tradície, riadi v súčasnosti Majer Zemianske Sady spoločne štvrtá a piata generácia. V medzivojnovom období sa ich vína predávali pod obchodnou značkou K trom boxerom a boli obľúbené aj v pražských umeleckých kruhoch. Vinárske dedičstvo začala rodina obnovovať v roku 1997. Revitalizovali vinohrady a v roku 2010 vyrobili prvé víno v pôvodnej pivnici pod značkou Slobodné vinárstvo. Víno vnímajú ako živý organizmus. Pri výrobe kladú dôraz na remeselnú precíznosť a na pochopenie prírodných procesov. Nesnažia sa ich meniť. Všetky vína fermentujú prirodzene, vlastnými kvasinkami. Nepoužívajú žiadne enologické prípravky, ktoré takzvane “krášlia” ich vôňu a chuť. Od začiatku sa venujú i výrobe oranžových vín – vín z bielych odrôd, ktoré fermentujú na šupkách. Kvasenie na šupkách ich prirodzene priviedlo ku gruzínskym Kvevri – ručne robeným hlineným amforám, ktoré na jeseň 2014 zakopali na Majeri.

MAGULA

Ich vinohradnícky príbeh začal v roku 1931 kedy pradedo Jozef Husár kúpil dom a vinohrad v Ružovej doline (Suchá nad Parnou). Ďalšia etapa nastala v roku 2001 v čase reštitúcií, kedy sa rola kde bol vysadený vinohrad vrátila do rúk rodiny. Vybudovali vínnu pivnicu na krásnom mieste medzi Vlčou a Ružovou dolinou a začali s výsadbou viníc.

Hrozno je ekologicky dopestované výlučne vo vlastných vinohradoch. Spracováva sa tradičným, nízko-intervenčným spôsobom, v duchu filozofie naturálnych vín. Nechávajú vyniknúť prirodzený odrodový charakter vín a jedinečný terroir Ružovej a Vlčej doliny.

K tvorbe vína pristupujú s úctou, pokorou a zodpovednosťou voči ľuďom i prostrediu. Snažia sa o rovnováhu, harmóniu a autentickosť, ktorá sa dá nájsť i v ich vínach.

Od roku 2015 sú registrovaným výrobcom bio vína.

MILAN NESTAREC

Milan Nestarec je mladý moravský vinár z Veľkých Bílovic, ktorý v súčasnosti hospodári na 10 hektároch viníc v Moravskom Žižkove. Keď pred pár rokmi preberal vinárstvo po svojom otcovi, rozhodol sa ísť vlastnou cestou. Zrušil traktory, kombajny, a všetku techniku, prestal hnojiť a ošetrovať vinič chémiou. Nerezové cisterny vymenil za drevené sudy vyrábané zásadne v Čechách. A miesto toho aby vyrábal víno technológiami ako každý druhý vinár, začal robiť autentické vína.

Milan Nestarec verí, že pestovanie a výroba vína nie je len materiálna záležitosť, ale i kus duchovna. Verí v osobitosť „terroir“ a je presvedčený, že prirodzené metódy pestovania vínnej révy a spracovávania hrozna sú tou najvhodnejšou alternatívou a vedú k najlepšiemu výsledku. Cesta ktorú si vybral mu pomáha pochopiť čo je to príroda a že pokiaľ nebudeme načúvať jej potrebám a rešpektovať ju, budeme pracovať sami proti sebe.

Tamas Pok

Vinárstvo Tamása Póka je situované v oblasti Egeru. Prvý vinohrad vysadil v roku 1984 v Nagytálya, ešte v dobe kedy pracoval ako vedecký pracovník (Ústav vinohradníctva a vinárstva). O tento malý vinohrad sa staral až do doby, kedy sa presťahoval priamo do Egeru.

Tam sa mu v prvej polovici 90tych rokov podarilo postupne zakúpiť vinohrady v okolí pozemkov, ktoré získal v reštitúcii a v minulosti na nich hospodárili jeho prarodičia. Medzi získanými vinohradmi sú i výnimočné polohy ako Eged a Pajdos. V súčasnosti hospodári na ploche približne 10 hektárov. Pestuje odrody: Kékfrankos, Cabernet Franc, Leanyka, Furmint, Hárslevelű. Podložie je v tejto oblasti tvorené najmä sopečnými vyvrelinami čo zanecháva vo vínach originálny podtón.

Pivnica, v ktorej Tamás pracuje patrila v minulosti jeho dedovi, nejedná sa o klasickú pivnicu ale doslova pôvodnú jaskyňu vo vinárskej ulici v doline Erzsébet. Všetky práce sú ručné a používa minimum technológii. Spontánna fermentácia a dozrievanie v sudoch je samozrejmosťou.

CASA BELFI

Vinárstvo Casa Belfi sa nachádza v San Polo di Piave, v provincii Treviso v miestach kde sa rieka vlieva do mora. Príbeh tohto vinárstva sa začal stretnutím Albina Armani s mladým enológom Mauriziom Donadi. Výsledkom ich stretnutia bola inšpirujúca filozofia pestovania a spracovania hrozna, založená na rešpekte k prírode a tradícii.

Dnes sa v Casa Belfi každým dňom prispôsobujú rytmu a potrebám svojich vinohradov. Proces je zavŕšený fľašovaním vína, pričom sa celý čas dodržujú postupy pre organické pestovanie hrozna a výrobu vína. Základom týchto postupov je tradícia; „Colfondo“ je toho perfektným príkladom. Prirodzená re-fermentácia vo fľaši a bez filtrácie dodáva tomuto Proseccu nádych prírody a umožňuje nám vychutnať si taký sekt aký pili miestny obyvatelia v minulosti. Vinárstvo Casa Belfi zaručuje prísne dodržiavanie organického výrobného reťazca, s použitím prírodných metód, a to ako v pestovaní hrozna tak i pri výrobe vína.

daniele piccinin

Farma tohto sympatického mladíka sa nachádza v mestečku San Giovanni Ilarione v provincii Verona, na úpätí Lessinia, v údolí Alpone.

Na juhovýchode Monte Cimo, medzi 300 a 500 metrov nad morom, na vápenato-ílovitých pôdach, si dal za ciel pozdvihnúť odrodu Durella, ktorá bola dlho ignorovaná a ktorá sa na tomto území pestovala po tisíc rokov. Pre svoju aciditu sa tejto odrode zvyklo hovorievať i Rabbiosa, čo v preklade znamená nahnevaná.

Daniele Piccinin sa už na začiatku rozhodol vyrábať víno tak prírodne ako sa len dá, čo najďalej od sveta chémie. V roku 2006, inšpirovaný skúsenosťami Angiolina Maule, začal s produkciou troch vín bez pridania siričitanov.

Výroba vína:

Vo všeobecnosti platí, že hrozno sa po zbere pomelie a ostáva určitý čas na šupkách. Hneď ako začne prebiehať proces fermentácie prechádza sa ku lisovaniu. Mušt dekantuje v antikorových nádobách a následne fermentuje v drevených sudoch. Vyzreté víno po fermentácii (august nasledujúceho roku) sa použije na vytvorenie toho správneho blendu a ide do fliaš.

AGRICOLA MARIA PIA CASTELLI

Vinárstvo bolo založené v roku 1999 v oblasti Marche v strede Talianska. Je to región s úžasným hroznom, tradičnou kuchyňou, výborným terroir a bohatou históriou.

Vinárstvo vlastní vinice o rozlohe 8 hektárov na úbočí dedinky Monte Urano, 200 metrov nad morom. Pôda je tu bohatá na minerály a železo. Horúce dni od júna do septembra zaručujú vhodné podmienky na dozrievanie hrozna. Pestujú odrody Sangiovese a Montepulciano (pre výrobu červených vín) a pre biely blend odrody Trebbiano, Pecorino, Malvasia, a Passerina. Cieľom vinárstva je produkovať vysoko kvalitné vína, preto sami zodpovedajú za celý proces od pestovania hrozna až po fľašovanie. Spracovávajú len vlastné hrozno, ktoré je ošetrované čisto biologickými metódami.

Pivnica je zložená z viacerých častí: pivnica pre dozrievanie vína, situovaná v podzemí; vinárstvo a ochutnávková miestnosť.

Hrozno po pomletí ide spolu so šupkami do tankov určených pre fermentáciu na dobu 20-25 dní s výnimkou ružových vín. Počas prvej fermentácie pravidelne macerát prečerpávajú a následne robia „delestage“. Po prvej fermentácii sa mušt prečerpá do sudov, ktoré sa každoročne obnovujú, tam ostáva 12 – 24 mesiacov. V tomto dlhom období sú sudy dolievané v intervale jedného týždňa aby sa zamedzilo oxidácii a víno je pravidelne kontrolované.

Pierre Frick

Jean-Pierre Frick je jedným z priekopníkov biodynamických vín. Celkovo obhospodáruje 12 hektárov viníc na niekoľkých plochách, tretina z nich je prenajatá. Vína sú fermentované iba pôvodnými kvasinkami. Rovnako ako u mnohých biodynamických pestovateľov, vinice vyžadujú veľa pozornosti. S prechodom na biodynamický spôsob v roku 1981, Frick začal obrábať pôdu v zime a nechával rásť trávu počas vegetačného obdobia viniča a len občasným kosením ju udržiaval pod kontrolou. Od roku 1999 nepoužíva žiadne rotačné nástroje z dôvodu zachovania štruktúry pôdy. Rôzne biodynamické prípravky sú aplikované podľa kozmických rytmov kalendára Marie Thun (ide o sprievodcu, ktorý používajú tí najviac biodynamickí pestovatelia, a ktorý im pomáha robiť veci v správnom čase, od prác vo vinici až po stáčanie do fliaš). Každých päť rokov sa aplikuje 10-15 ton/ha kompostu pre udržanie pôdnej úrodnosti. Ošetrenie biodynamickým spôsobom znamená použitie len nevyhnutných prípravkov. Bordeaux zmes sa používa na potieranie mikroorganizmov v množstve menej ako 1 kg/medi na hektár za rok. Bacillus thuriguensis sa používa na ochranu niektorých z viac ohrozených odrôd, kde by typické biodynamické prípravky neboli účinné. Hrozno sa zbiera ručne. Vo vinárstve sa lisuje celý strapec, mušt sa nechá cez noc dekantovať a 98 % z nehe sa použije pre fermentáciu. Na dozrievanie sa používajú staré dubové sudy s objemom v priemere 3000 litrov. Používajú len minimum siričitanov. Každý rok je niekoľko fliaš cuvée vyrobených bez akýchkoľvek prímesí oxidu siričitého.

Eric Texier

Pôsobivé prírodné vína z Rhôny, Mâconnais a Brézéme. Vinice sú obhospodárované biodynamickým štýlom. Vína sú robené prirodzeným spôsobom. Kal je ponechávaný kvôli ochrane vína v neprítomnosti oxidu siričitého. Oxid siričitý sa pridáva len pri fľašovaní. Biodynamika sa vo vinici začala používať v roku 2001 a prvý ročník správne biodynamického vína bol 2003. Hlavným zámerom bolo nepoužívať herbicídy. Od roku 2004 pri výrobe červených vín prebieha prvá fermentácia nielen na šupkách, ale i na „stopkách“. Vinice sa medzi riadkami neorú a krycie plodiny sa vysievajú trikrát do roka, čím sa eliminuje prínos organických látok zvonka.

tunia

Mladá spoločnosť, ktorá vie ako komunikovať svoje terroir cez opatrnú prácu vo vinici a šikovnosť v pivnici. Produkujú výborné vína, v súčasnosti sa fokusujú najmä na červené i keď v kvalite nezaostávajú ani tie biele.

Vo vinárstve veria v dôležitosť zachovania starých vinohradov a tradičných odrôd. Z 15 hektárov, ktoré obrábajú bolo 11 vysadených v roku 1970. Ide o odrody typické pre Toskánsko a potrebné pre výrobu Chianti: Sangiovese, Colorino, Canaiolo a Trebbiano.

Samozrejme okrem zachovania a omladzovania starých viníc, zakladajú i nové, ako napríklad niekoľko árov Cabernetu vysadeného v roku 2005.

Pestovanie hrozna je v súlade s pravidlami organického hospodárstva.

Produkujú 3 druhy vína a „Vin Santo“, všetko výhradne zo svojho hrozna. Chiassobuio je z 90% odroda Sangiovese zo starých viníc. Cantomoro je 100% Cabernet Sauvignon a vyrába sa z hrozna z novo vysadených viníc. Chiarofiore je názov ich bieleho vína, najjemnejšieho z vyrábaných. Ide o blend dvoch odrôd Trebbiano a Vermentino pestovaných v starých viniciach. Prvá fermentácia prebieha istý čas na šupkách. Vin Santo sa vyrába len z odrody Trebbiano. Ide o náročný postup: zberanie úrody v dvoch intervaloch, ručný zber hrozna do cca 1000 malých krabíc, transport hrozna 20 km na miesto kde sa suší, uloženie krabíc do 80tich stĺpcov a ich pravidelná kontrola.

PIVNICA ČAJKOV

Osud rodiny Uhnákovcov je už niekoľko generácií pevne previazaný s Čajkovom, južnými svahmi Štiavnických vrchov a samozrejme s vínom. Vždy zásadne ovplyvňovali vinohradnícke a vinárske dianie v chotári a patrili medzi najväčších pestovateľov a výrobcov vína v Čajkove.

V 90-tych rokoch prešla rodinná firma búrlivým vývojom a skúšaním rôznych technologických postupov. Každý ďalší ročník, každé nové víno v pivnici postupne výrobcu utvrdzovalo v presvedčení, že jediná úprimná cesta k poctivému vínu vedie cez prírodu a pochopenie Čajkovského terroir.

V súčasnosti „Pivnica Čajkov“ produkuje prírodné vína, ktoré odrážajú charakter a osobitosť svojho regiónu.

GESCHICKT

Vinárstvo je situované v Ammerschwihr v srdci Alsaska na úpätí pohoria Vosge, kde je pre pestovanie hrozna ideálna klíma.

Spoločnosť s vinicami o rozlohe 12 hektárov zamestnáva tím 4 ľudí, ktorí sa venujú prácam od pestovania viniča, cez výrobu vína až po predaj a reklamu. Celá produkcia je v certifikovanom biodynamickom režime.

Pestovanie hrozna bolo rodinnou tradíciou, zo začiatku sa pestovalo hrozno len pre predaj ďalšiemu spotrebiteľovi. V roku 1950, bolo na usadlosti nafľašované prvé víno.

V biodynamickom režime funguje vinárstvo od roku 1998. Konverzia z klasického hospodárstva na biodynamické vyplynula z potreby „žiť lepšie“. Od roku 2012 vyrába vinárstvo Geschickt len prírodné vína bez pridania siričitanov.

Vo všeobecnosti biodynamické hospodárstvo rekonštruuje, dodáva energiu a intenzitu „organickému“ životu prostredia kde vinič rastie. Zintenzívňuje sa vzťah medzi rastlinou a životným prostredím, čoho následkom je pestovanie kvalitnejšieho hrozna a následne výroba kvalitnejšieho vína. V tomto type hospodárstva je intenzívnejšia výmena medzi rastlinou a pôdou, taktiež medzi klímou a rastlinou o čo viac výsledné víno odzrkadľuje terroir.

Henri Milan

Nachádza sa neďaleko od Saint-Rémy-de-Provence – mestečko známe pre časté zobrazenie na obrazoch Van Gogha. Vinárstvo Milan vzniklo v roku 1956 a zakladateľom bol Robert Milan. Neskôr ho prevzal syn Henri. Henri Milan mal od začiatku veľké ambície a očakávania. Svoj vôbec prvý vinič zasadil, keď mal 8 rokov, a chcel vyrábať vína s úplným ohľadom na prírodu. Vďaka veľkej geologickej diverzite (modré sliene, vápenaté sutiny, íl) a rôznym klimatickým podmienkam mal majetok všetky predpoklady vyrábať skvelé vína ako Claude Bourguignon. Od roku 1996 začal hospodáriť na viniciach v súlade s biodynamickými princípmi. Po niekoľkých rokoch práce vyprodukoval Domaine Milan v roku 2000 svoj prvý ročník. Podarilo sa mu oživiť pôdu čo sa odráža na skvelom víne, jednom z najlepších v Provensálsku.

DOMAIN CHATHERINE AND PIERRE BRETON

Obrábané vinice v údolí Loiry nesú najrôznejšie označenie (Bourgueil, Chinon a Vouvray), pričom jednotlivé označenia súvisia s rôznym typom pôd.

• Bourgueil: štrk, vápenec, íl-pazúrik

• Chinon: vápenec a žltý tuf

• Vouvray: íl-pazúrik

V roku 1985 vyrobil Pierre jeho prvé cuvée. Od roku 1990 sa vinárstvo orientuje na ekologické poľnohospodárstvo. Od roku 1992 si Pierre trúfol vyrábať a fľašovať víno bez pridania SO2 “Nuit d’Ivresse 1994”. V 2002 vyrobila Catherine svoje prvé Vouvray pod značkou “La Dilettante“. Hrozno je zberané ručne kvôli starostlivému výberu a pri fermentácii sú aplikované pôvodné – prirodzene sa vyskytujúce kvasinky. Vína nie sú filtrované a neobsahujú takmer žiadne siričitany. Vína dozrievajú v cisternách, alebo drevených, podľa potreby konkrétneho blendu. Vína tohto vinárstva krásne odzrkadľujú autentickosť zvoleného terroir.

WUNSCH & MANN

Od roku 1793 vyrába a produkuje vinárstvo Wunsch & MANN alsaské vína pre vaše najväčšie potešenie. Ich vína sú odrazom rodinnej vášne a skutočnej lásky k remeslu, ktoré sa neustále vyvíja a zároveň rešpektuje tradície. Vinice sa nachádzajú na najlepších svahoch Wettolsheimu a okolitých dedín. Vína prichádzajú súčasne z vlastných viníc, ktoré sa rozkladajú na viac ako 20 ha, a aj od miestnych pestovateľov vína. V roku 2008 sa kvôli zachovaniu hodnôt a pôdy pre budúce generácie rozhodli viesť vinicu podľa princípov ekologického poľnohospodárstva. Vlastnú produkciu dopĺňajú hroznom od pestovateľov z celého Wettolsheim. Hrozno je hlavne z oblasti Wettolsheim, Eguisheim, Colmar a Wintzenheim. Vinárstvo zabezpečuje selekciu hrozna, lisovanie, fermentáciu a dozrievanie všetkých vín v ich pivniciach umiestnených vo Wettolsheime. Skladovacia kapacita je cca 10 000 hl. Každý rok vyrábajú okolo 350.000 fliaš.

DOMAINE CHANTAL LESCURE

Vinárstvo založili v roku 1975 Chantal Lescure a jej manžel Xavier Machard de Gramont. Domaine Chantal Lescure je rodinný statok, v súčasnosti vo vlastníctve ich detí: Aymeric a Thibault Machard de Gramont. Domaine Chantal Lescure vlastní 18 hektárov viníc od Chambolle-Musigny na Côte de Nuits k Volnay na Côte de Beaune. Po smrti Chantal Lescure (r. 1996), sa Aymeric Machard de Gramont rozhodol riadiť Domaine. Celé riadenie, ale hlavne spôsob pracovania vo vinici, sa zmenilo. Nový tím pracuje s vínom v súvislosti s hľadaním čo možno najlepšieho vyjadrenia každého terroir. Dnes je značka certifikovaná ako BIO (qualité Francúzsko). Pracovným mottom vinárstva Domaine je: “Veľké vína vyžadujú kvalitnú vinicu“. Metódy pestovania rešpektujú pôdu, rastlinstvo a životné prostredie – a sú súčasťou širšej filozofie tímu o zdraví pôdy a rovnováhe rastlina- pôda. Vinárske techniky, ktoré používajú sú v súlade s prírodou, bez aditív, zachovávajú integritu hrozna. Cieľom je získať vína, ktoré verne odrážajú špecifiká každého terroir. Mušt je odkalovaný len gravitačne a fermentuje za prítomnosti pôvodných (autochtónnych) kvasiniek. Pre-macerácia sa uskutočňuje pri miernej teplote (14-18 °C).

Stapleton-Springer

Vinárstvo Stapleton-Springer bolo založené v roku 2004. Bývalý US Ambasador Craig Stapleton, právnik Benjamin Stapleton a vinár Jaroslav Springer uzavreli dohodu o vzniku vinárstva, ktoré ponesie ich mená a bude vyrábať špičkové červené vína.

Vo vinárstve Stapleton-Springer sa špecializujú na tvorbu červených vín prevažne z odrody Pinot noir. Biele vína tvoria z odrody Chardonnay. Od roku 2007 pracujú v BIO režime a v roku 2011 obdržali certifikát BIO vinárstva. Majú pokoru voči prírode a vo viniciach pracujú tak, aby ich mohli predať ďalším generáciám v čo najčistejšom stave. Šetrnými BIO postupmi získajú viac antioxidantov v hrozne, lepšiu chuť a to vedie ku kvalitnejším vínam.

Na lokality Čtvrtě, Bratáčky, Haltýřky, Záhřebenské, Lumperk a Trkmansko posadili odrody Pinot noir 75 %, Saint Laurent 5 %, Modrý Portugal 10 % a Chardonnay 10 %. Celkovo vinárstvo hospodári na 23 ha viníc.

Vína od Stapleton-Springer sú prírodné, pravdivé a živé.