Slovenské naturálne vína idu do sveta

Za posledné týždne sa toho udialo habadej. Splnil sa mi sen. Koncom októbra sme pokrstili a vydali slovenský preklad knihy Alice Feiring Nahé Vino. A čo viac, naše pozvanie zúčastniť sa krstu prijala Alice Feiring a strávila na Slovensku týždeň, počas ktorého navštívila viacero vinárstiev a zoznámila sa so slovenskými vinármi a ich prístupom, fílozofiou a vínami. Nekonečné debaty boli zaujímavé a osožné. Alice navštívila Strekovských autentistov, Slobodné vinárstvo, Magula, Malattschek, Tibora Melecskyho, odskočila si aj na Moravu za Milanom Nestarcom a inými.

Teší ma že o naturálnych vínach sa stále viac hovorí, čí už v rámci vyhrotených sporov, ako bol ten nedávny medzi Michalom Kuropkom a Vladimírom Mrvom, ale stále častejšie sa o naturálnych vínach diskutuje a píše aj v renomovaných periodikách. Super je, že Slovensko je stále viac a viac vidieť na mape tohto hnutia. V poslednom období sa slovenskí vinári inklinujúci k pestovaniu hrozna bez chémie a spracovaniu v pivnici s minimom intervencie začali viac a viac prezentovať na zahraničných vinárskych festivaloch. Nechýbali sme na najstaršom festivale naturálnych vin vo Fornovo pri Parme, taktiež na Raw Wine Berlin malo Slovensko svoje zastúpenie a na Viedenskom Karakterre # 5 sme mali dokonca až 6 vinárstiev, čo je už celkom slušné – Strekov 1075, Slobodné Vinárstvo, Magula, Marvla Tindo, Pivnica Čajkov a Pivnica Brhlovce. Potešujúce je, že funguje spätná väzba a o naturálne vina zo Slovenska je záujem, ľudia v Taliansku, Austrálii, Japonsku, Dánsku s nimi chcú obchodovať. Tešíme sa.

Nahé vína nezaháľali a okrem snahy pomôcť s prezentáciou slovenských vín sme boli pre Vás povyberať nové šmakovky. Rozšírili sme portfólio o nové vina z Francúzska – Languedoc, Loire, Burgundsko, Alsasko a čoskoro pribudne parádne šampanské. Z Toskánska sme priviezli nové ročníky Chianti, jedinečné biele a oranžové vína od Stefana Mentiho z Veneta. Z bieleho je posledných 10 fliaš, len sa po ňom zaprášilo ;). A keďže sa blížia Vianoce, doplnili sme zásoby aj o ikonické vína Emidio Pepe – ročníky 2002 alebo 2005 sú skvelým darčekom pod stromček. Tak isto aj vína z burgundského Domaine Chantal Lescure potešia nejedného vínomilca

……….

Vianočná ponuka

Vhodný darček objednáte z pohodlia domova. Skvelé naturálne vína http://www.nahevina.sk/obchod/ alebo knihu Alice Feiring Nahé Víno http://www.nahevina.sk/produkt/alice-feiring-nahe-vino/

….

V Lock-ale varíme aj cez sviatky

Unikátna večera v Banskej Štiavnici počas vianočných sviatkov. Navštívte našu bytovú reštauráciu. Varíme 30. a 31. decembra. Na silvestrovskú večeru podávame 4-chodové menu.

Okrem toho budete môcť ochutnávať domáce aj zahraničné naturálne vína, od bielych cez oranžové až po červené bez síry. Dňa 30. 12. 2016 je cena kompletného 4-chodového menu vrátane vín 55 eur. Na Silvestra 31. 12. je večera v cene 75 eur a k jedlám budeme podávať prémiové vína.

….

Bednička: Opäť sa hlási o slovo bednička s novými neokukanými vínami, čo nás po našich potulkách za dobrodružstvom vo vínnom pohári zaujali a je ich neúrekom.

Bedničku zostavíme z noviniek z remeselných nahých prírodných vín. Budeme rešpektovať vaše preferencie – červené, oranžové alebo naopak biele, alebo túžite po vínach bez pridanej síry a podobne. Bedničku si môžete objednať vo verzii standard alebo premium.

http://www.nahevina.sk/bednicka/

Snáď čoskoro pri poháriku.